Yangın Merdiveni Teknik Şartnamesi

in Blog

Yangın merdivenlerimiz Z tipi yangın merdiveni tabir edilen çift kollu yangın merdivenleri ve Dairesel yangın merdiveni olarak da bilinen iki guruba ayrılmaktadır. Yangın, deprem, su baskını gibi  doğal afetler dışında, bombalı eylemler vs. gibi durumlarda binaların en kısa yoldan en sür’atli şekilde boşaltılması için kullanılan alternatif acil kaçış yolu olan yangın merdivenleri insan hayatı için çok büyük önem arz etmektedir.

18’inci yüz yıldan bu yana kullanılan yangın merdivenleri günümüzde  müşterilerine daha şık, daha emniyetli ve değişik alternatifler sunan bir sektör haline gelmiştir.

Yangın merdiveni çıkışı, tüm insanların kolaylıkla ulaşabileceği mesafede, engelsiz bir yol sağlanarak ulaşılabilecek merkezde olmalıdır. Kaçış merdivenlerinin basamakları 17 basamaktan fazla ve 4 basamaktan az olmayacak aralıklarla düzenlenmelidir.

Merdivenlerde ara yükseklik başımızı çarpmayı engel olacak yükseklikte, en az 210 cm olmalıdır. Sahanlıklar arasındaki kot farkı 300 cm’yi geçmemelidir. Basamak yükseklikleri 175 mm’den çok, basış genişliği ise 250 mm’den az olmamalıdır. Basamakların en dar basış genişliği konutlarda 100 mm’den diğer yapılarda ise 125 mm’den az olmamalıdır. Yangın merdiveninin her iki tarafında duvar, korkuluk ya da küpeşte bulunacaktır. Genişliği 80 cm’den  daha az olan yangın merdivenlerin yalnızca bir yanında korkuluk bulunması yeterlidir. Yangın merdivenlerinde kesinti olmaması, başlangıçtan çıkışa dek göstermesi şarttır. Her katta yangın söndürücü bulunmalı, kontrolleri belirli periyotlarda sağlanarak yangın anında kullanıma hazır tutulmalıdır. Binanın yöneticileri tarafından bir yangın talimatı hazırlanmalı, kimlerin hangi görevleri üstleneceği tebliğ edilmeli ve sık sık tatbikatlarının yapılması sağlanmalıdır.

Yanginmerdiveni34 size tüm bu şartlara uygun yangın merdiveni projesi, imalatı ve montajı sunabilecek, kaliteli işçiliği ve uzman mühendislik hizmetiyle yanginmerdiveniimalati’nda ve ztipiyanginmerdiveni’nde deneyimli A kalite bir firmadır. Yanginmerdiveni34 web sitemizi gezin yanginmerdivenifiyatlari’ni inceleyin, kararınızı verin. Yangın hafife almaya gelmez. Yangın merdiveni hayat kurtarır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir