Ara:

  Yangın Sprinkler Sistemi

Yangın anında devreye girerek, daha geniş alanlara yayılmasını engelleyen ve binanın boşaltılmasında zaman kazanılmasını sağlayan sistemler sprink sistemi olarak bilinir. Binaların yangından korunması konusunda düzenlenen yönetmeliklerde, maddeler halinde belirtilmiş ve kullanımı zorunlu tutulmuş bir sistemdir. Bu sistemin binaya proje aşamasındayken düşünülmesi ve eklenmesi gerekirken, sistemi sağlayacak mühendislik kurumlarının alanında uzman olması ve sistem hakkında bina yetkililerine gereken bilgiyi eksiksiz vermesi de çok önemlidir.

Sprinkler sistemler, ıslak ve kuru borulu olarak bilinir. En çok ıslak borulu sprink sistemi tercih edilmektedir. Yağmurlama sistemi olarak da bilinen bu türünde, yangın anında artan ısıya karşı, sistem otomatik olarak devreye girmekte ve yansıtıcılar aracılığı ile boşalttığı suyu yağmurlama şeklinde her alana eşit dağıtmaktadır. Bu sistemin sahip olduğu boru hatları, donma riskine karşı minimum 4 derecelik alanlar bulunmalıdır. Daha düşük sıcaklıkların olacağı bir yere kurulması gerekirse, kuru borulu sistem tercih edilir. Bir de suyu yağmurlama olarak değil, direkt olarak akıtan ve dakikada daha fazla su boşaltılmasını sağlayan sistemler de mevcuttur. Bu sprinkler deluge sprinkler olarak bilinir ve çok hızlı yayılan yangının önüne kısa sürede geçmek amacıyla kullanılır. Sprinkler sistem, otomatik çalışmasını sağlayan bir mekanizmaya bağlıdır. Düzenli olarak kontrollerinin yetkililer tarafından sağlanması ve mutlaka kullanımdan önce denenmesi de şarttır. Çok titizlikle gerçekleştirilen uygulamalı denetimleri ile sistemlerin hassaslık dereceleri ayarlanır. Genellikle 40 derece ile 350 derece aralığında bir duyarlılık durumu söz konusudur. Dakikada 70-100 litre arası su boşaltabilen bu sistemler, gerektiğinde çok daha fazla litre suyu bir dakika içerisinde yangın alanına aktarabilir. Sprinkler sistem zamanında çalıştığında yangının önüne tamamen de geçebilir ancak kimi zamanlar yangın ekibi gerekecektir ve bu anlamda zaman kazanılmasında büyük rol oynar. Sprinkler sistem bulundurması gerekirken, bu sistemin dahil edilmediği binaların ilgilileri, yasal yollardan suçlu sayılmaktadır.

Binanın özelliklerine ve gerekliliklerine göre çeşitlenen sprink sistemleri, yangının en kısa sürede kontrol altına alınmasını sağlaması ile çok tercih edilir. Yangın söndürme sistemi bulunan binalarda, istenmeyen birçok durumun önüne geçilmiş olur.